PILATES

Individuální lekce cvičení metodou Pilates

Podstatou těchto soukromých hodin je pochopit svoje tělo, jeho omezení a pracovat s nimi. Naučit se správně dýchat, držet tělo, zapojovat správné svaly, a hlavně poslouchat se. Projdeme všechny základní cviky metody Pilates postupně podle jejich náročnosti s ambicí, že budete po absolvování několika lekcí schopni cvičit sami doma u Youtube nebo s klidným svědomím navštívit skupinovou lekci!

Jak bude naše spolupráce vypadat?

První lekci se budeme věnovat úplným začátkům. Začneme detailním rozborem správného dýchání, což je pro všechny typy cvičení to nejdůležitější a techniky se s ohledem na různorodost pohybu v různých sportech můžou zásadně lišit. Projdeme základní principy metody Pilates a co v praxi vlastně znamenají (awarness, breathing, balance, centering, concentration, cotroll, flowing motion), zhodnotíme vaše tělo a fyzické možnosti a dle toho sestavíme cvičební plán. Vše je velmi individuální. Cvičení probíhá na podložce a využívám pomůcky tzv. Fletchrova ručníku (towelwork) a cvičí se bez hudby.

Co každou hodinu dopodrobna projdeme společně, můžete následně cvičit sami doma a zvyšovat tak benefity tohoto cvičení ještě rychleji.

Hodiny jsou koncipovány na detailní vysvětlení a demonstraci, tudíž nejsou klasickou hodinou, kde navazuje jeden cvik za druhým bez přestávek. To si následně můžete vyzkoušet doma v celé její krásné intenzitě. Se všemi nově nabranými zkušenostmi a vědomostmi vám bude cvičení dělat čím dál větší radost a výsledky budou brzy viditelné i na těle!

ROOM | Terapie pro tělo a duši 11

Proč si zaplatit
soukromou lekci?

Když můžu jít na levnější skupinovou?

Máte veškerou koncentraci a pozornost instruktorky pro sebe.

Cvičební plán je šitý na míru vaší momentální kondici, zdravotnímu stavu, potřebám a přáním. Doporučený počet lekcí vždy záleží na každém z vás individuálně, jak cvičení zvládnete a jak se následně dokážete sami kontrolovat a opravit se, když to bude nutné.

Po krátké době se naučíte základní pravidla metody cvičení Pilates a dokážete vnímat svoje tělo a jeho možnosti.

Počet lekcí je individuální, ale i úplný začátečník bude po 5 lekcích schopen navštívit skupinovou lekci nebo sám doma cvičit např. u Youtube, s tím, že bude vědět na co se při daném cviku koncentrovat a sám sebe opravit při špatném provedení. Budete znát i vnitřní procesy v těle, které je nutné vnímat a hlídat si jejich správné provedení, aby cvičení přinášelo odpovídající benefity.

Cvičit Pilates bych za sebe doporučila všem bez ohledu na věk, zda jste aktivní sportovci nebo začátečníci. Pevný střed těla je základem jeho síly a Pilates jej velmi dobře buduje, proto díky němu výrazně zlepšíte svoje výkony. Navíc vám pomůže se správným držením těla, s posílením opory páteře (zbavíte se bolavých zad) a ženám zpevnit pánevní dno (benefitem pevného pánevního dna je snazší porod, intenzivnější sexuální zážitek a prevence inkontinence moči).

Vše, co budeme při lekcích praktikovat, budete moci doma cvičit dále jako denní rutinu v plynulém navazování cviků na sebe do krátké sestavy.

Termíny dle vašich časových možností.

ROOM | Terapie pro tělo a duši 16

„V důsledku nevyváženého zatížení například provozováním některých sportů je důležitá úloha preventivní a protektivní formy cvičení, kterým je metoda Pilates. Jde o nízko intenzivní, nepřetěžující, aerobní způsob cvičení, který umožňuje odlehčení a symetrizaci zatížení kloubu, vazů svalových skupin. Zlepšuje průtok krve v krevním řečišti a tím výrazně napomáhá ke zlepšení vyživovacích podmínek nejen měkkých tkání pohybového systému, ale např. i výrazně zlepšuje podmínky pro regeneraci chrupavek např. meziobratlových plotének. Umožňuje symetrizaci zatížení a odstraňuje negativní podmínky dyskomfortu. Poslouchejte při sportu signály svého těla! Jedním ze sebepoznávacích mechanizmů a způsobem, jak dostat svůj pohybový aparát do optimálního stavu je i cvičení Pilates. Pomocí něj můžete obnovit funkce pohybového systému a jeho řízení nervovou soustavou. Můžete se naučit znát limity zátěžových režimů jednotlivých prvků např. pohybového aparátu, které nemáte překračovat. Dospějete tak do situace, že nebudete potřebovat specialisty ani léky a váš pohybový systém dosáhne funkčního optima a pak se vám sport stane tím, čím má být.“


doc. Dr. Karel Jelen, CSc.,
Univerzita Karlova v Praze,
Fakulta tělesné výchovy a sportu

Co si vzít s sebou?

01.

Pohodlné oblečení na cvičení.  Pilates se stejně jako jóga cvičí bez obuvi a bez ponožek (případně protiskluzové ponožky).

02.

Pomůcky: protiskluzová podložka, vše ostatní bude k dispozici. Pokud si podložku zapomenete, určitě se tu nějaká najde.